Garderoba teatralna – jak powstaje kostium?Wpis sponsorowany

Na dobrą sztukę teatralną składa się wiele istotnych czynników. To nie tylko doskonale napisany scenariusz oraz bezbłędna gra aktorów (chociaż owszem, bez tych dwóch nie ma mowy o popularności spektaklu), ale również strona wizualna. Mniej istotne, jeżeli akcja sztuki została osadzona we współczesności, jednak w przypadku przedstawienia historycznego kwestie dotyczące scenografii, a zwłaszcza kostiumów, mogą wymagać ogromnej ilości czasu i pieniędzy. Kostium teatralny, który nosi bohater powstaje wieloetapowo, głównie dzięki poprawnie przeprowadzonym badaniom, a przede wszystkim płynnej współpracy kostiumografa z autorem, reżyserem, producentem oraz scenografem.

Scenografia i kostium pozwalają odpowiednio wprowadzić widza w klimat przedstawienia, a często także poświadczyć o jego jakości. Przygotowaniem ubrań dla aktorów zajmuje się kostiumograf lub zatrudniona w tym celu firma, specjalizująca się w szyciu kostiumów – tłumaczy specjalista Hero Collection – Dobrze wykonany strój musi być rzetelnym odpowiednikiem oryginału z danej epoki, zachwycać troską o detal, a przede wszystkim jakością. To w końcu ubranie, które musi dobrze służyć aktorowi nie tylko w trakcie premiery, ale i później, w czasie całej trasy – dodaje.

Pierwszym etapem powstawania kostiumu, zaraz po angażu kostiumologa lub firmy jest dokładne zapoznanie się ze scenariuszem. Następnie odbywa się rozmowa z najważniejszymi członkami ekipy: reżyserem, scenografem, kostiumologiem, ewentualnie producentem oraz operatorem (jeżeli sztuka ma zostać jednocześnie zarejestrowana). Wtedy można dokładnie ustalić, na czym zależy każdej stronie oraz przedstawić wstępne projekty. Praca kostiumologa rozpoczyna się zaraz po przeczytaniu scenariusza. W zależności od czasu i epoki często konieczny jest odpowiedni research: analiza starych nagrań, przejrzenie zdjęć czy artykułów w archiwach lub bibliotekach. W momencie, w którym akcja nie dotyczy żadnej konkretnej epoki i ma miejsce np. w świecie kompletnie wykreowanym przez reżysera, taka weryfikacja może stać się skutecznym źródłem inspiracji. Ważnym krokiem jest  dobranie materiałów. Drobiazgowemu autorowi lub reżyserowi często zależy nawet na wiernemu oddaniu stosowanych w danych czasach materii – idzie to jednak w parze z ogromnymi kosztami, z tego względu to rozwiązanie znajduje szerokie zastosowanie głównie przy wysokobudżetowych filmowych produkcjach. Po zatwierdzeniu projektów każdy aktor zostaje dokładnie zmierzony, tak aby uszyty strój „leżał” doskonale.

O jakości wykonania kostiumów świadczy przede wszystkim wykonanie. Firmy specjalizujące się w kostiumografii, tak jak Hero Collection dysponują szwalniami oraz licznym gronem specjalistów, dzięki którym wykonanie niemal każdego stroju jest możliwe. To istotne w momencie, w którym odgrywają one szczególnie istotną rolę w sztuce (mundury, suknie, stroje z epoki etc.). W ramach przygotowania kostiumu ma miejsce jedna lub kilka, a nawet kilkanaście przymiarek – w zależności od stopnia skomplikowania, detali oraz ilości kostiumów dla danego aktora. Równie często zdarza się jednak, że muszą one powstawać jedynie w oparciu o przesłane wymiary – to już spore wyzwanie dla krawca. Gotowy kostium zachwyca wiernym oddaniem charakteru epoki z uwzględnieniem każdego detalu oraz jakością.

Podobało się? Chcę dać Ci więcej!

Chcesz zostać pionierem i trafić do grupy mailingowej która jako pierwsza będzie otrzymywała wszystkie ekskluzywne materiały lenkowski.net, tylko dla wybranych?

Zapisz się na newsletter i dołącz do mnie na Facebooku!