Moje konto

Jak zaprojektować reklamę dopasowaną do odbiorców?

9 maja, 2015
Jak zaprojektować reklamę dopasowaną do odbiorców?

W 1885 roku, niemiecki psycholog Ebbinghaus, rozpoczął badania nad zapamiętywaniem. Jego praca dowodziła, że zdecydowana większość zapamiętanych informacji ulega zapomnieniu w ciągu pierwszych kilku dni od momentu zapamiętania, osiągając poziom ok. 25% w piątym dniu. Dalszy spadek zapamiętanych informacji, nie jest już tak gwałtowny.

W swoich badaniach, nad zapamiętywaniem Ebbinghaus wykorzystywał bezsensowne nic nie znaczące słowa, po czym skrupulatnie robił notatki dotyczące tego ile z tych słów badanym udało się zapamiętać. Nie brał jednak pod uwagę dodatkowych, bardzo istotnych czynników – znaczenia treści dla odbiorcy, odniesienia w życiu badanego, czy też ładunku emocjonalnego.

Jeśli chcesz, aby Twój komunikat na długo pozostawał w głowie klienta, przestań zawalać go bezsensowną treścią. Działania takie mogą być skuteczne, jeśli są odpowiednio często powtarzane, ale jednocześnie ich powtarzanie jest bardzo drogie. Z pewnością pamiętasz jeszcze reklamę z grudnia 2014 – “włączamy niskie ceny”? Była to reklama na tyle drażniąca, że nie sposób było jej nie zapamiętać. Drażniła, bo jej emisja była wciąż powtarzana, a dla reklamowanej sieci sklepów było to jednocześnie wysoce kosztowne. Nie musisz jednak wydawać wszystkich swoich oszczędności, żeby klienci Cię zapamiętali.

Jeśli Twój komunikat będzie zaskakujący, szokujący i efektywny dla klienta, możesz liczyć nie tylko na to, że nawet po jednorazowym obejrzeniu reklamy klienci cię zapamiętają, ale także na to, że będą o niej głośno mówić. Taki efekt wykorzystała firma Volvo, w reklamie którą na YouTube obejrzano ponad 78 milionów razy. Jeśli jeszcze jej nie widziałeś, warto nadrobić zaległości.

Jak zaprojektować skuteczną reklamę?

Zaprezentowana reklama Volvo nie tylko jest epicka, ale również idealnie wpisuje się w strategię marki. Punktem wyróżniającym tego producenta samochodów jest bezpieczeństwo, a celem reklamy było pokazanie stabilności i precyzji, dzięki mechanizmowi dynamicznego sterowania umieszczonego w tych samochodach. Dodanie do tego emocji i efektu zaskoczenia sprawiło, że reklama ta była nie tylko jedną z najlepszych reklam roku, ale też najczęściej udostępnianą reklamą w sieci.

Projektując przekaz, zacznij od wyznaczenia celów, które planujesz za jego pośrednictwem osiągnąć. Może to być prezentacja produktu, przypomnienie o ofercie, zachęcenie do zakupu, czy zmiana wizerunku, cokolwiek co chcesz w rezultacie osiągnąć. Dopiero po ustaleniu zadania, jakie musisz spełnić, zacznij szukać kreatywnych sposobów prezentacji, pamiętając jednocześnie, że Twoim najważniejszym zadaniem jest dotarcie do grupy docelowej.

Aby reklama była skuteczna, musi być dostosowana do odbiorcy i przekazywać mu to, co jest dla niego najważniejsze. Żeby lepiej zrozumieć klienta, zaprojektuj jego profil psychograficzny. Pisałem o nim przy okazji wpisu dotyczącego projektowania doświadczeń. Opracowanie takiego profilu pomoże Ci również lepiej zaplanować zakupy reklam. Jeśli Twoi odbiorcy nie korzystają z social media, odpuść sobie takie działania, mimo jej wysokiej popularności.

Za pomocą profilu psychograficznego, rozpisz typowy dzień swojego klienta. Wyciągnij kartkę, i zapisz na niej wszystko, co klient zazwyczaj robi od rana do wieczora. Jeśli uda Ci się zostać stałym elementem dnia klienta, o wiele łatwiej będzie Ci zdobyć jego zaufanie. Planowanie reklam w oparciu o profil psychograficzny pozwoli Ci na wybór odpowiednich mediów, z których na co dzień korzysta Twój klient.

Skuteczność reklamy, można w bezpośredni sposób przeliczyć na pieniądze. Nie zawsze wydając małą sumę, będziemy w stanie uzyskać zadowalające efekty. Ile wolisz wydać na swoją reklamę? Milion, a dostać jako zwrot dwa razy tyle, czy 100zł, otrzymując tylko połowę tej sumy? W jakim przypadku zarabiasz, w jakim tracisz i co tak na prawdę jest droższe? Nawet jeśli za reklamę z Van Dammem zapłacono pół miliona złotych, jednorazowe jej wyświetlenie kosztowało mniej niż jeden grosz, a kampania doprowadziła do wzrostu sprzedaży tirów o 31%.

Posted in Reklama i copywritingTags:
Related Posts

Gdy zakładasz nową firmę, możesz myśleć o wielu rzeczach – od modelu biznesowego, czyli tego na czym będziesz zarabiał, przez zakup niezbędnych zasobów które pozwolą Ci stworzyć produkt, aż po markę i elementy z pozoru tak banalne jak wizytówka. Każdy wie czym jest ten mały kartonik. Jeśli czytasz…

Dlaczego tak drogo? Czemu miałbym za to tyle płacić? I czemu ma mnie właściwie interesować Twoja firma? Ten post zaczniemy od tych trzech pytań, które klienci zadają najczęściej. To oni tu rządzą! To oni wydają pieniądze i decydują o tym, czy dana firma pozostanie na rynku, czy już…

Lubię Toruń. Lubię ludzi którzy ty mieszkają, lubię starówkę, która choć mniejsza od Krakowskiej, jest równie piękna. Lubię UMK na którym można spotkać tak wielu wspaniałych ludzi. Lubię też Toruńską scenę startupową. Jadąc na wydarzenia startupowe poza Toruń dumnie noszę koszulkę z Toruńskimi barwami… Bo kocham…