AIDA w marketingu, czyli jak stworzyć porywający tekst.Chcesz stworzyć porywający tekst, lub komunikat który będzie szczególnie interesujący dla Twojego klienta i sprzeda Twój produkt? Wykorzystaj stary, dobry model AIDA.

AIDA to akronim od słów AttentionInterest, Desire, Action. Model ten pozwala na zbudowanie nie tylko ciekawej reklamy, ale także każdego innego, skutecznego przekazu.

Budowa w oparciu o model AIDA bazuje na określonej kolejności budowania napięcia. Najpierw należy zwrócić na siebie uwagę (Attention), później zamienić ją w zainteresowanie (Interest), aby ostatecznie wzbudzić pożądanie (Desire) i sprzedać określoną akcję (Action), za pomocą konkretnego i zrozumiałego wezwania do działania.

Model AIDA w praktyce

Podczas świąt spotkałem się ze swoim znajomym. Podczas rozmowy powiedziałem mu, że wykorzystuję reklamę na Facebooku, do zbudowania większego zainteresowania blogiem (daj lajka jeśli jeszcze nie dałeś 🙂 ). Okazało się, że on również wykorzystuje reklamy na Facebooku, ale jednorazowy koszt pozyskania lajka jest u niego 5 krotnie droższy niż u mnie. Dlaczego?

Jego reklama brzmiała mniej więcej tak:

Zajmujemy się dostarczaniem spersonalizowanych rozwiązań IT dla dużych marek.

Zainteresowałem Cię? Palisz się do tego żeby kliknąć lubię to i zapoznać się z firmą, bo zmieni Twoje życie? No właśnie.

Nawet jeśli masz świetny produkt, Twoich potencjalnych klientów nie będzie interesować czym się zajmujesz i z kim. To, że ktoś się czymś zajmuje, nie jest niczym niezwykłym i interesującym, a to przecież uwagę naszego klienta chcemy uzyskać.

Wiele firm popełnia szkolny błąd, zaczynając komunikat reklamowy od słów „Zajmujemy się czymś tam i robimy to – kup to”. W żadnym wypadku rozpoczęcie zdania od „zajmujemy się”, lub „nasza firma”, nie przyczyni się do sprzedaży, bo klienta to zwyczajnie nie obchodzi.

W tym wypadku od jednego zdania, zależą nie tylko większe koszty ponoszone przez firmę. Jeśli pozyskanie nowego użytkownika byłoby 5 razy tańsze, firma miała by okazję do realnego powiększenia swoich zysków!

Słowa w biznesie są bardzo ważne, a zły komunikat może zepsuć bardzo wiele. Optymalizacja komunikatu „Zajmujemy się tworzeniem systemów ERP” za pomocą AIDA, w prosty sposób może przekształcić i zapisać zły, suchy tekst w lepszy i porywający odbiorcę. Zobacz, jak szybko można zamienić ten tekst na coś takiego:

Twoja firma może działać efektywniej, dzięki naszym systemom ERP – poznajmy się.

Prawda że jesteś tym bardziej zainteresowany? Zauważ jednocześnie, że sens zdania praktycznie się nie zmienił.

W poprawionym komunikacie, zdanie rozpoczyna się od „Twoja firma” – jeśli prowadzisz biznes, będzie to dla Ciebie bardzo ważne. W taki sposób zwracamy na siebie uwagę (attantion), cały czas komunikując się z klientem.

Kolejną zdania częścią jest „może działać efektywniej”. Jest to pewnego rodzaju obietnica, która wzbudza ciekawość. Mamy więc załatwiony kolejny element – wzbudzania zainteresowania (interest).

Przechodząc do przedostatniej części zdania – „dzięki naszym systemom ERP”, to rozwiązanie problemu. Prosty sposób na to by podnieść efektywność. Czy prowadząc firmę może podnieść chcesz podnieść swoją efektywność? Oczywiście że tak – w ten sposób element pożądania (desire) został wdrożony.

Na końcu pojawia się „poznajmy się”. W przykładzie, robimy reklamę na facebooka, która ma na celu zwrócenie uwagi na firmę i ostateczne zostawienie lajka. Tekst te można by zmodyfikować i zapisać jeszcze inaczej, np. „daj nam lajka”, ale nie koniecznie pasował by on do klasy biznes. Kluczowe jest tu jednak wezwanie do działania (action).

Dlaczego warto stosować AIDA?

AIDA to bardzo proste narzędzie, należy wręcz do elementarnej wiedzy, ale nigdy nie powinno się o niej zapominać. Dzięki zastosowaniu modelu AIDA i koncentracji nie na sobie, ale na konsumencie – już na starcie zyskujesz, oszczędzając na reklamie i budując sobą większe zainteresowanie.

Jeśli twój produkt, nie ważne czy jest to aplikacja czy cokolwiek innego, nie porywa samego Ciebie i nie jesteś w stanie napisać komunikatu w oparciu o ten model – nie będziesz dobrym biznesmenem. Możesz co prawda zarabiać, ale konkurencja nie będzie musiała się nawet starać żeby z Tobą wygrać.

Twoja aplikacja, czy produkt prawdopodobnie już istnieją na rynku. Jeśli jest to świetny i innowacyjny produkt którego jeszcze nie ma – oczywiste jest że wkrótce pojawi się konkurencja. Bądź od niej lepszy już na początku, a skutecznie zniechęcisz ją do działania na Twoją niekorzyść.

AIDA nie musi być wykorzystywane wyłącznie do tworzenia komunikatów – postaraj się znaleźć dla niego rozwiązanie nawet w codziennym życiu, a staniesz się bardziej widoczny dla pracodawcy, partnerów biznesowych, rodziny czy przyjaciół.

Podobało się? Chcę dać Ci więcej!

Chcesz zostać pionierem i trafić do grupy mailingowej która jako pierwsza będzie otrzymywała wszystkie ekskluzywne materiały lenkowski.net, tylko dla wybranych?

Zapisz się na newsletter i dołącz do mnie na Facebooku!