Moje konto

Jak promować bloga na Facebooku, czyli jeden miesiąc, 100 złotych i 1014 użytkowników.

27 kwietnia, 2015
Jak promować bloga na Facebooku, czyli jeden miesiąc, 100 złotych i 1014 użytkowników.

Nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak bardzo jestem podekscytowany tym, że czytasz ten tekst. Mój blog działa zaledwie od miesiąca, więc tym bardziej Ci za to dziękuję.

Jeśli otwierasz nową firmę, lub starasz się wypromować nowy produkt, czy zaczynasz pisać bloga, wiesz, że początki zawsze są trudne. Chcemy od razu, widocznych efektów, chcemy zbudować kolejną firmą apple, czy IBM, ale nic takiego się nie dzieje. Blogowanie uczy, że nie ma możliwości zdobycia szybkich i natychmiastowych efektów, ale od czegoś trzeba zacząć.

Ten wpis będzie miał charakter praktycznej opowieści o tym, co zauważyłem w ciągu tego pierwszego miesiąca działania. Jeśli zastanawiasz się, jak promować bloga na Facebooku, ten wpis będzie dla Ciebie dobrym początkiem, bo to właśnie tam dzisiaj Cię zabiorę…

Dlaczego warto promować bloga na Facebooku?

Blogerzy zmagają się z 2 podstawowymi problemami. Z jednej strony chcą zdobyć możliwie jak największą ilość czytelników, z drugiej zaś – mają bardzo ograniczony budżet.

W moim wypadku jest podobnie. Wiedząc jednak, że pisanie bloga, którego nikt nie czyta nie ma sensu, stwierdziłem, że reklama w początkowej fazie działania, będzie konieczna. Jednocześnie fakt, że za reklamę trzeba płacić z prywatnych środków ograniczył moje zapędy i całkowita, wydana przeze mnie kwota do tej pory wyniosła około 100zł.

Czy za 100zł można w ogóle kupić jakąkolwiek sensowną reklamę? Czy tak małe środki, mogą dać jakiekolwiek efekty? Tak – pod warunkiem, że wydajemy je mądrze. Facebook to zdecydowanie jedna z najtańszych form promocji i docierania do nowych użytkowników, ale nie jest to jedyna zaleta tego portalu.

Facebook za pomocą płatnej reklamy, pozwala docierać do osób, według bardzo konkretnych kryteriów. Dzięki temu, jeśli piszę bloga o marketingu – swój komunikat kieruję nie do wszystkich, ale do osób które w jakiś sposób, prowadząc firmę, czy pracując w agencji reklamowej, marketingiem się interesują. Im lepiej sprecyzujesz grupę docelową, tym większa szansa, że dana osoba zostanie Twoim stałym czytelnikiem, czy klientem.

Promując bloga, czy firmę, staraj się być tam, gdzie są Twoi odbiorcy. Facebook bardzo to ułatwia, dając im dostęp do Twojej strony w postaci linka, umieszczonego w poście. To bardzo dobra forma przekonywania czytelników do odwiedzenia bloga.

Pamiętaj, że tak naprawdę Facebook nie jest darmowym narzędziem. Jego ograniczone zasięgi w brutalny sposób ograniczą Ci możliwość dotarcia do wszystkich twoich fanów. Warto zapłacić za reklamę posta, by dotrzeć do wszystkich osób, które lubią Twój fanpage. W szczególności ,że jednorazowe, promocyjne wyświetlenie posta to koszt na poziomie 1gr.

Promocja bloga na Facebooku w praktyce.

Aby uruchomić reklamę na Facebooku należy wejść na stronę http://ads.facebook.com i kliknąć zielony przycisk “utwórz reklamę”.

Zrzut ekranu 2015-04-26 o 17.11.28

O tym, jak praktycznie wykorzystywać to narzędzie z pewnością będę jeszcze pisał więcej, ale w tym miejscu skupię się na podstawach, które są na początku istnienia marki na Facebooku najważniejsze.

Facebook, bez żadnych opłat, pozwala Ci w sposób automatyczny powiadomić wszystkich znajomych o tym, że zacząłeś pisać. To ważne dlatego, że pierwszymi czytelnikami będą właśnie Twoi znajomi. Nikt nie polubi pustego i czystego profilu strony. Jeśli nie chcesz ograniczać się tylko do znajomych, najprostszą metodą pozyskania nowych czytelników, jest właśnie płatna reklama.

Aby reklama była tania i jednocześnie skuteczna, musisz zacząć od podstaw. Zbuduj dobry komunikat. Pomoże Ci w tym model AIDA, o którym pisałem już wcześniej. W przypadku pozyskiwania nowych polubień, komunikat musi być nie tylko porywający, ale również konkretny – masz na niego tylko 90 znaków. Poświęć możliwie dużo czasu na zbudowanie odpowiedniego komunikatu, modyfikuj go i sprawdzaj jakie przynosi Ci efekty. To od niego zależy czy stracisz, czy zyskasz na reklamie.

Facebook stwarza Ci okazje do wykorzystywania informacji o użytkownikach. Nie zmarnuj ich! Swoją reklamę możesz np. kierować do znajomych osób, które już lubią Twoją stronę. Wiedząc to, w komunikacie możesz użyć treści “Twoi znajomi już to lubią, polub i Ty.”. Taka informacja przyciągnie znacznie większą uwagę i oczywiście, da Ci więcej lajków. To naturalnie najprostsza z możliwości. Facebook, pozwala na o wiele więcej, np. na remarketing.

Remarketing to docieranie do osób, które były na Twojej stronie, ale jeszcze nie wykonały określonej akcji – w tym wypadku, nie polubiły jej. Jeśli użytkownik Facebooka już Cię zna, polubi Cię o wiele chętniej. Aby to sprawdzić, wystarczy, że na swoją stronę dodasz piksel konwersji. Nie martw się, wszystko zostanie wyjaśnione w kolejnych wpisach.

Zrzut ekranu 2015-04-26 o 18.04.35

Gdy zdobędziesz już pierwszych fanów, nigdy o nich nie zapominaj. Posty na Twoim profilu powinny pojawiać się codziennie, a jeśli to nie możliwe, przynajmniej kilka razy w tygodniu. Nie zrażaj się tym, że nie wiele osób je lubi. Ja na swoim Fanpage’u uruchomiłem serię memów, dotyczącą słów, których używa się w agencjach reklamowych – nie odnotowuję dużej ilości lajków, ani też żadnych udostępnień, ale znajomi sami mówią mi o tym, że bardzo im się to podoba. To, że coś nie jest lajkowane, nie oznacza, że się nie podoba, a publiczność trzeba angażować obowiązkowo!

Gdy dodajesz wpis, na którym szczególnie Ci zależy, opłać go. Jednorazowe wyświetlenie reklamy będzie kosztować około 1gr, czyli w przypadku gdy na Twoim fanpage’u znajduje się 250 osób, opłacenie na poziomie 2zł zapewni Ci dotarcie do 200 osób, co łącznie sprawi, że posta przeczytają wszyscy. Pamiętaj też, że najlepsze efekty promocji, uzyskasz gdy zasięg organiczny zostanie osiągnięty. Najlepiej zrobić to na drugi dzień rano, po umieszczeniu wpisu, chyba, że zależy Ci na natychmiastowych efektach.

Jak skutecznie promować się na Facebooku?

Skuteczność różnych narzędzi, jakie daje Facebook jest za każdym razem uzależniona od tego, co chcesz osiągnąć. To co będzie dobre do promocji bloga, nie zawsze będzie dobre do promocji strony firmowej, czy mailingu i tak dalej.

Jeśli chcesz zwiększyć ilość stałych czytelników bloga, promowanie wpisów nie wiele Ci da. Promocja postów na Facebooku jest dobra, jeśli chcesz zainteresować nim odbiorców. Prowadząc bloga, powinieneś jednak być nastawiony nie na promocję poszczególnych wpisów, ale na zbudowanie możliwie największej ilości odbiorców. W szczególności gdy nie jesteś jeszcze popularny na tyle, że jeden lajk w tą czy w tą nie robi dla Ciebie różnicy.

Najlepszym sposobem promocji wpisów jest zdobywanie i budowanie możliwie największej grupy fanów na Facebooku i dopiero późniejsze promowanie postów skierowane bezpośrednio do osób zainteresowanych i ich znajomych.

Moim pierwszym błędem było wydanie 15zł na promocję posta “jak stworzyć rozpoznawalną markę“. Za 15zł uzyskałem co prawda 75 kliknięć, czyli jedno kliknięcie kosztowało jedynie 20gr, ale nie uzyskałem ani jednego polubienia strony. Po zakończonej promocji nie zauważyłem też żadnego stałego wzrostu odwiedzin. Promocja ta, gdybym chciał np. zebrać mailing, byłaby bardzo skuteczna, ale w tym wypadku nie stanowiła dużej wartości.

Promocja polegająca na pozyskiwaniu lajków, pozwala mi na to, że widzę stałe wzrosty wejść z Facebooka, nawet bez promocji poszczególnych postów. W ciągu miesiąca, bez żadnego zaplecza, udało mi się zdobyć pierwsze 200 nowych, nieznajomych mi fanów na Facebooku, do których teraz, mogę kierować swoje posty za darmo, a także co istotne ponad 1000 unikalnych użytkowników i prawie 2500 wyświetleń bloga.

Nie żałujcie pieniędzy na Facebooka. Jeśli chcecie zbudować silną markę, zadbaj nie tylko o jej elementy komunikacyjne, ale też o to, co jest ostatecznie najważniejsze – zasięg.

Posted in Reklama i copywritingTags:
Related Posts

Dlaczego tak drogo? Czemu miałbym za to tyle płacić? I czemu ma mnie właściwie interesować Twoja firma? Ten post zaczniemy od tych trzech pytań, które klienci zadają najczęściej. To oni tu rządzą! To oni wydają pieniądze i decydują o tym, czy dana firma pozostanie na rynku, czy już…

Zatrudnienie najlepszych specjalistów od reklamy, wykupienie bardzo drogiej licencji do jednorazowego wykorzystania w reklamie, ogromne nakłady na wyświetlenie reklamy podczas Superbowl i jeden film, który potrafił to wszystko zniszczyć. Zanim zaczniesz czytać dalej, zobacz oryginalną reklamę o której piszę: Volkswagen dostaje mocno w dupę, przez to co…

Czy wiesz, że najdroższy w wyprodukowaniu waty cukrowej jest patyczek, który ją utrzymuje? Wata cukrowa, którą jadł pewnie każdy z nas to prostu nitki cukrowe, wyproduktowane z niewielkiej ilości cukru. Mimo to cieszy się bardzo dużą popularnością, w szczególności podczas wakacji. Jak to się dzieje, że ludzie za…